![]()
Prins & Dingemanse, en holländsk musselleverantör, behövde pumpa en blandning av salt- och sötvatten för att rengöra, kyla och förpacka olika skaldjur. De vände sig till Xylem för att få hjälp med alla sina behov.
Prins & Dingemanse (P&D) är den största musselleverantören i Nederländerna och marknadsledande på Beneluxmarknaden. P&D levererar över tre miljoner pund (1,5 miljoner kilo) musslor, ostron och andra skaldjur till marknaden varje år.
Odlingen av musslor och ostron för företaget sker i Oosterschelde, ett nästan 100 000 acre (37 000 hektar) stort tidvattenvåtmarksområde som är en del av Nordsjön. Oosterschelde är Nederländernas största nationalpark och ett viktigt fiskeområde för musslor, ostron, plattfisk och krabbor. Tidvattnet och floran i parken skapar ett näringsrikt vatten som ger musslorna en intensiv och eftertraktad smak.
Musslor och denna miljö passar särskilt bra ihop. Musslor är tvåskaliga blötdjur som filtrerar plankton från vattnet. Som effektiva primärkonsumenter i näringskedjan växer musslor relativt snabbt och rikligt, vilket gör dem idealiska för marin odling i denna miljö.
Minska driftskostnaderna med en enda leverantör
Fram till för ungefär åtta år sedan använde P&D pumpar från olika leverantörer. Tillförlitlighets- och underhållsproblem skapade ständiga utmaningar för företaget. Pumpens varierande produktionscykler, som var beroende av flödet av skaldjur från fisket till bearbetningslinjerna, innebar att det fanns perioder då pumparna stod stilla. Under dessa perioder orsakade hamnvattnet, som är rikt på mikroskopiskt marint liv, att pumparna blev igensatta och behövde rengöras.
Vid den tiden introducerade Xylem en plan för att ersätta P&D:s befintliga pumpar med pumpar av märket Xylem Lowara. Deras dupleximpellrar och axlar av gjutjärn eliminerade de problem som orsakades av komponenter av brons och rostfritt stål i de tidigare pumparna, vilket gjorde dem mycket mer lämpade för användning under dessa utmanande förhållanden.
Tre LS-pumpar av märket Xylem Vogel med dupleximpellrar och axlar av gjutjärn används för att skölja musslorna och ersatte sex befintliga pumpar samtidigt som de bibehöll liknande prestandakurvor. Två pumpar av märket Xylem Vogel i LM-serien används för att hålla musslorna badade i konstant cirkulerande kallt vatten.
Användningen av ett enda pumpmärke förenklar leverans- och underhållssituationen för P&D. Pumparna av märket Xylem Lowara var också utrustade med Xylems Hydrovar®-teknik för styrning av ”smarta pumpar”, vilket förbättrade effektiviteten och minskade driftskostnaderna.
Ett brett spektrum av tillämpningar
När musslorna har fiskats upp från odlingsbäddarna måste de sköljas noggrant i fem till 24 timmar för att all sand ska avlägsnas innan de förpackas. Produktionsprocessen innefattar separering av musslorna från andra föremål, såsom krabbor, stenar, tomma skal etc. Detta görs i stora metallbehållare som står på spolplattformar som fångar upp och filtrerar sköljvattnet för återanvändning. Här använder P&D nu tre pumpar av märket Xylem Vogel LS 15 kW som ersatte sex befintliga pumpar samtidigt som de bibehöll liknande prestandakurvor. Varje pump levererar 550 m³ per timme.
När tvättcykeln är klar badar musslorna i konstant cirkulerande kallt vatten – som hålls vid 10 grader Celsius – för att hålla dem färska tills de förpackas och överförs till kyl- och fryslager. P&D använder pumpar av märket Xylem Vogel modell LM och Lowara modell SH i produktionslinjerna för att hålla musslorna svala och ordentligt luftade.
Två pumpar av märket Xylem Lowara FH-serien styrs av Hydrovar-enheter för en testanläggnings spolningsprocess med ostron i stapelbara behållare. Ostron bearbetas på ungefär samma sätt, men i mindre tankar som staplas för tvättprocessen. P&D förfinar för närvarande en rengöringsprocess som använder två pumpar av märket Lowara, modell FH-serien, som styrs av Xylems Hydrovar-teknik för att variera vattenflödet från 0 till 100 % av kapaciteten, baserat på mängden produkt i varje tank. Detta kommer att ytterligare förbättra energieffektiviteten och pumpens underhållskostnader utöver själva användningen av pumparna.
Hydrovar-styrsystem har visat sig förbättra pumpens effektivitet
Hydrovar är en patenterad smart pumpteknik från Xylem som övervakar och styr pumpens drift enligt kundens specifikationer. Hydrovar-styrsystemet övervakar både tillförsel- och efterfrågetrycket i en pump eller en installation med flera pumpar. Baserat på kundens specificerade prestandakurvor signalerar Hydrovar-styrenheterna till pumpmotorn att starta, stanna, öka hastigheten eller minska hastigheten när installationsparametrarna varierar med driften. Kunderna upplever ett antal viktiga fördelar med att använda Hydrovar:
- Minskade driftskostnader – Pumpens arbetscykler och driftshastigheter optimeras dynamiskt efter applikationskraven, som kan variera över tid, vilket minskar pumpmotorns energiförbrukning.
- Minskade implementeringskostnader – Eftersom en pump endast kan arbeta längs sin konstruerade prestandakurva kräver system med konstant tryck alltid ytterligare komponenter för att reglera vätsketillförseln till applikationen.
- Minskade underhållskostnader – Genom att minska antalet nödvändiga komponenter blir underhållskostnaderna lägre. Liknande minskningar av underhållskostnaderna uppnås genom minskade arbetscykler, lägre pumphastigheter och mjukare start och stopp av motorerna.
- Förbättrade prestandanivåer – Minskat antal komponenter, minskat slitage på komponenter och förbättrad övervakning och styrning bidrar alla till förbättringar av den totala prestandanivån genom att minimera driftstopp och drift utanför specifikationerna, allt till minskade totala implementerings- och driftskostnader.
En komplett lösning från en leverantör
Processen för skörd av frön från ”skörden” av mogna musslor genomgår för närvarande betydande förändringar. P&D experimenterar med att använda en kran för att sänka ner en pump av märket Xylem Flygt i vattnet bredvid skeppet, för att använda den som en dammsugare för att suga upp musselfrön från 100 meter långa nät innan musslorna avlägsnas från näten och skickas vidare till tvättprocessen.
Oavsett vilken vattenhanteringsapplikation det gäller – vattenförsörjning, rengöring av skaldjur, kylning, skörd av frön eller förpackning – levereras idag alla de cirka 35 pumpar som används i denna P&D-anläggning av Xylems varumärken, inklusive Lowara, Vogel, Flygt och Hydrovar.